Co to jest ibadyci (definicja)?


Definicja

Ibadyci

Ibadyci są odłamem muzułmańskiej sekty charydżytów, która powstała w VII wieku. Nazywani są również "Ibadytami" lub "Ibaditami". Nazwa "ibadyci" pochodzi od arabskiego słowa "ibada", które oznacza "służbę" lub "oddanie". Ibadyci są trzecim co do wielkości odłamem islamu, obok sunnitów i szyitów. Ich głównymi ośrodkami są Oman, Libia oraz Tunezja, ale można ich spotkać również w innych krajach Afryki Północnej, Bliskiego Wschodu i Azji.

Historia

Ibadyci wywodzą swoje początki od sekty charydżytów, która powstała w VII wieku w wyniku sporu o sukcesję po Mahomecie. Charydżyci uważali, że przywódca musi być wybrany przez społeczność muzułmańską, a nie wyznaczony przez rodzinę. W wyniku sporu, charydżyci zostali podzieleni na kilka odłamów, w tym ibadyci. Ibadyci wywodzą się z grupy charydżytów, którzy uznali Abdullaha ibn Ibadaha za swojego przywódcę. W przeciwieństwie do innych charydżytów, ibadyci nie uznawali kary za grzechy, a jedynie wykluczali z grona wiernych osoby, które popełniły ciężkie przestępstwa. W X wieku ibadyci utworzyli własne państwo imamat w Omanie, które przetrwało do dziś.

Wierzenia

Ibadyci wierzą w jednego Boga - Allaha, a także w aniołów, proroków i Dzień Sądu Ostatecznego. Jednak w przeciwieństwie do sunnitów i szyitów, ibadyci uważają, że Koran jest stworzony przez Boga i nie jest wieczny. Wierzą również w wolną wolę człowieka i odpowiedzialność za swoje czyny. Ibadyci kładą duży nacisk na sprawiedliwość społeczną i równość wobec prawa. Wierzą, że każda osoba powinna być traktowana zgodnie z zasadami islamu, niezależnie od jej pochodzenia czy statusu społecznego.

Współczesność

Obecnie ibadyci są trzecim co do wielkości odłamem islamu, jednak są wciąż stosunkowo mało znani na świecie. W Omanie, gdzie większość mieszkańców to ibadyci, odłam ten jest uznawany za oficjalną religię państwową. W innych krajach, gdzie ibadyci są mniejszością, często spotykają się z dyskryminacją i prześladowaniami ze strony sunnitów i szyitów. Jednak od pewnego czasu obserwuje się wzrost zainteresowania ibadycami wśród badaczy i naukowców, a także wzrost liczby konwersji do tego odłamu islamu.

Podsumowanie

Ibadyci są odłamem islamu, który powstał w VII wieku w wyniku sporu wśród charydżytów. Wierzą w jednego Boga, Koran i Dzień Sądu Ostatecznego, ale w przeciwieństwie do innych odłamów islamu, uznają Koran za stworzone dzieło, a nie wieczne. Ibadyci kładą duży nacisk na sprawiedliwość społeczną i równość wobec prawa. Obecnie są trzecim co do wielkości odłamem islamu, a ich głównymi ośrodkami są Oman, Libia i Tunezja. Mimo że często spotykają się z dyskryminacją, obserwuje się wzrost zainteresowania ibadycami wśród badaczy i wzrost liczby konwersji do tego odłamu islamu.

Czy wiesz już co to jest ibadyci?

Inne definicje:

kablom
(...) nie byłoby w stanie funkcjonować.Akapit 4Kablom są wykorzystywane również w przemyśle, gdzie są nieodłącznym elementem w procesie produkcji. Kable elektryczne są wykorzystywane do zasilania maszyn i urządzeń, a także do przesyłania sygnałów sterujących. W przypadku awarii kabli, produkcja może zostać zatrzymana, co może przynieść duże straty finansowe dla przedsiębiorstwa.Akapit 5W dzisiejszych czasach, ze względu na rozwój technologii, coraz więcej urządzeń jest bezprzewodowych, co zmniejsza potrzebę (...)

ablegatów
(...) spotkaniach biznesowych. Są to osoby, które reprezentują swoją firmę lub organizację w celu nawiązania nowych kontaktów, promocji produktów lub podpisania umów. W sporcie ablegatów można spotkać na różnego rodzaju zawodach lub mistrzostwach, gdzie reprezentują swoje kraje lub kluby sportowe.Ablegatów można również spotkać w Kościele katolickim, gdzie są to wysłannicy papieża lub biskupów, którzy reprezentują Kościół na różnego rodzaju uroczystościach lub spotkaniach międzyreligijnych. W tym przypadku (...)

uautentyczniłeś
(...) manipulacji. Dzięki temu można uniknąć nieporozumień i błędów oraz zapewnić bezpieczeństwo i zaufanie w relacjach międzyludzkich oraz w biznesie i prawie.

sakralizacjami
(...) wiary i praktyk religijnych. Przykładem może być tutaj np. uroczystość religijna czy święto, które jest obchodzone przez wyznawców danej religii. Takie wydarzenia są często otoczone specjalnymi rytuałami i ceremoniami, co podkreśla ich wyjątkowy charakter.Sakralizacja może również dotyczyć osób, które są uważane za święte lub posiadające szczególne połączenie z boskością. W różnych religiach występuje kult świętych, czyli oddawanie czci i modlitwa do osób uznawanych za wyjątkowo pobożne i bliskie Bogu. (...)

sakralnemu
(...) oddawaniem czci bogom lub świętym.Akapit 5Oprócz tego, sakralne jest również często wykorzystywane w sztuce i literaturze. Wiele dzieł sztuki, takich jak obrazy czy rzeźby, przedstawiają sceny religijne lub postacie sakralne. W literaturze natomiast często pojawiają się motywy związane z religią i wiarą, co może mieć głębsze znaczenie i odnosić się do ważnych wartości i przesłań. W ten sposób sakralne staje się również inspiracją dla wielu artystów i twórców.Akapit 6Sakralne jest więc pojęciem, które (...)

dakkijczyku
(...) są potomkami starożytnej cywilizacji, która istniała już w IV tysiącleciu p.n.e. Ich kultura była silnie związana z religią i wierzeniami, co można zauważyć w zachowanych do dziś zabytkach. Dakkijczycy są także znani ze swoich umiejętności w rolnictwie i hodowli zwierząt, co pozwalało im przetrwać w trudnych warunkach klimatycznych.Akapit 3Współczesny dakkijczyk jest mieszanką różnych wpływów kulturowych. W wyniku kolonizacji i migracji, Dakkijczycy przyjęli elementy kultury arabskiej i afrykańskiej. (...)

maczugowcami
(...) również do osób lub grup społecznych, które w sposób agresywny lub brutalny rozwiązują swoje problemy lub konflikty. Może to być także odniesienie do osób, które są niezwykle silne i wytrzymałe, a ich siła i determinacja pozwalają im osiągać swoje cele.Maczugowce są również często kojarzone z osobami, które są niezwykle uparte i nie uznają porażki. Są to osoby, które wierzą w swoje zdolności i nie poddają się w obliczu trudności. Mogą być także uważane za osoby o niskim poziomie inteligencji, które preferują (...)

talmudystyczny
(...) Palestynie i Babilonii. Jest on podzielony na dwie części: Miszna, czyli tekst zawierający prawa i nakazy, oraz Gemarę, czyli komentarze i dyskusje na temat Miszny. W ciągu wieków Talmud był analizowany i interpretowany przez wielu uczonych, co doprowadziło do rozwoju talmudystyki jako dziedziny naukowej.Główne założenia talmudystykiTalmudystyka zakłada, że Talmud jest nie tylko zbiorem prawa żydowskiego, ale również źródłem mądrości i etyki. W talmudystyce istotne jest nie tylko poznanie literackiego (...)